Świadectwa energetyczne
Kiedy wymagane jest świadectwo
Zgodnie ze zmianami wprowadzanymi do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, które zaczną obowiązywać od dnia 28.04.2023r. świadectwo charakterystyki energetycznej wymagane będzie dla:
- sprzedawanego lokalu/budynku (także w przypadku zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) – w przypadku posiadania świadectwa w momencie publikacji ogłoszenia należy w nim podać niektóre z informacji zawartych w tym dokumencie więcej,
- lokalu/budynku podlegającego wynajmowi,
- nowo wybudowanych budynków – świadectwo charakterystyki energetycznej będzie musiało być dołączone do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (z wyłączeniem domów o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 70 m² – więcej patrz obiekty wyłączone),
- budynku, którego ponad 250 m² powierzchni użytkowej zajmują organy administracji publicznej, organy wymiaru sprawiedliwości lub prokuratura i w budynku tym prowadzona jest obsługa interesantów.
Jedną z głównych zmian w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów jest wprowadzenie konieczności posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla nowych budynków. Dla wszystkich wymienionych powyżej obiektów dokument ten był wymagany już od 08.03.2015r., w rzeczywistości jednak nie wywiązanie się z tego obowiązku nie powodowało praktycznie żadnych konsekwencji. Podobnie jak miało to miejsce do tej pory, po nowelizacji przepisów brak świadectwa charakterystyki energetycznej nie będzie stanowił formalnej przeszkody przy zawieraniu transakcji sprzedaży (choć od dnia 28.04.2023r. zostanie odnotowany w akcie notarialnym przez notariusza) lub wynajmu. Nowością jest natomiast, iż niedostarczenie tego dokumentu (lub kopi w przypadku wynajmu) przez zobowiązaną do tego stronę drugiej stronie umowy będzie zagrożone karą grzywny.
Chociaż brak świadectwa charakterystyki energetycznej nie jest przeszkodą w zawarciu transakcji, warto żądać tego dokumentu, pozwoli on bowiem poznać szacunkowe koszty użytkowania budynku lub lokalu, a w sytuacji zakupu także uzyskać informacje, jakie ewentualne prace termomodernizacyjne należałoby przeprowadzić w celu poprawy charakterystyki energetycznej obiektu. Dla budynków/lokali o dobrych parametrach energetycznych zawarcie w ogłoszeniu wymaganych danych ze świadectwa może być czynnikiem podnoszącym atrakcyjność oferty oraz pozwoli na wyróżnienie się na tle konkurencji, a w konsekwencji może przełożyć się na uzyskaną cenę. Z kolei brak tych danych (w szczególności jeżeli będą się one pojawiały w innych ogłoszeniach) może budzić podejrzenia części potencjalnych nabywców/najemców.
Z obowiązku sporządzania świadectw wyłączone są obiekty:
- podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
- używane jako miejsca kultu i do działalności religijnej,
- wolnostojące o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 m²,
- mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
- przemysłowe oraz gospodarcze, które nie są wyposażone w instalacje zużywające energie (z wyłączeniem oświetlenia wbudowanego),
- rolnicze oraz niemieszkalne o wskaźniku EP (wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną) nie większym niż 50 kWh/(m² rok).
- nowo wybudowane domy o powierzchni zabudowy do 70 m2, jeżeli są one wykorzystywane na własny użytek (tzn. że wyłączenie to nie obowiązuje w przypadku wynajmu lub sprzedaży takiego budynku)